Busy międzynarodowe

ZAMÓW SWOJEGO PRZEWOŹNIKA

1

Austria to nieduży, ale wyjątkowo malowniczy kraj, położony w południowej części środkowej Europy. Niestety, znakomita większość odwiedzających go turystów kojarzy go wyłącznie z szaleństwem na ośnieżonych stokach lub pełną atrakcji stolicą, Wiedniem. Dowiedz się o nim czegoś więcej! Oto 5 ciekawostek o Austrii.

1. Austria to kraj muzyki

To właśnie w „kraju na wschodzie” żyli i tworzyli najwięksi kompozytorzy: Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart i nazywany królem walca Johann Strauss. W stolicy Austrii, Wiedniu, przez wiele lat mieszkał także Ludwig van Beethoven – ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich.

2. Austriacka woda jest niezwykle czysta

Dla Austriaków jednym z największych powodów do dumy zdecydowanie jest czystość wody. Okazuje się bowiem, że w austriackich kranach płynie woda czystsza od tej, jaką sprzedaje się w butelkach w innych krajach europejskich! Jej źródłem są lodowce i podziemne jeziora.

3. Austriacy zbierają wszystko

Mieszkańcy tego kraju słyną ze zbieractwa. Kolekcjonowanie rzeczy – nie tylko starych, ale również dziwacznych i śmiesznych – jest tak popularne, że niedzielne „pchle targi” zawsze oblegają tłumy.

4. Austriak napisał pierwszy podręcznik narciarski

Pierwszy podręcznik do jazdy na nartach został napisany przez Mathiasa Zdarsky’ego – pierwszego austriackiego instruktora narciarskiego. Zdarsky pierwsze narty zrobił z desek otrzymanych od norweskiego polarnika. Jeździł na nich, odpychając się jednym kijem. Skonstruował również pierwsze stalowe wiązanie mocujące buty do nart.

5. Pierwszą kawiarnię w Wiedniu otworzył Polak

Niewielu odwiedzających Wiedeń Polaków zdaje sobie sprawę, że założycielem pierwszej kawiarni w stolicy Austrii był… nasz rodak – Jerzy Kulczycki. Polski kupiec stał się bohaterem Wiedeńczyków w 1683 roku, kiedy miasto oblegała armia turecka z Karą Mustafą na czele. Kulczycki, który świetnie znał kilka języków obcych, w tym turecki, przedarł się w przebraniu przez obóz wroga, by wrócić potem do jego mieszkańców z wiadomością o nadciągającej odsieczy. Po zakończeniu oblężenia Polak został nagrodzony. Król Jan III Sobieski pozwolił mu wybrać dowolną rzecz ze zdobycznych towarów i kosztowności. Kupiec wybrał… worki z kawą, których po tureckiej armii zostało kilkaset. Dzięki nim otworzył pierwszą w Wiedniu kawiarnię.

Wybierasz się do Austrii?

Dla wszystkich osób podróżujących z Polski do Austrii oraz z Austrii do Polski mamy nowe możliwości – wyszukiwarkę przejazdów busami i autokarami Flotea.pl.

🚌 Kliknij i sprawdź busy do Austrii