Busy międzynarodowe

ZAMÓW SWOJEGO PRZEWOŹNIKA

1

Eindhoven – ciekawostki 😉

To holenderskie miasto, piąte co do wielkości w tym kraju, z około 220 tysiącami mieszkańców, znane głównie jest dzięki położonemu nieopodal międzynarodowemu lotnisku. Już od dawna, chodź trochę niesłusznie, znajduje się w cieniu Rotterdamu i Amsterdamu. Niemniej każdy kto znajdzie się już w samym mieście uznaje, że Eindhoven zasługuje na nieco większą uwagę. Eindhoven znane jest głównie z tego, że mają tu siedzibę znane na całym świecie firmy, swój rys pozostawiła tu także historia pisane przez wielkie H. Dziś ta metropolia jest prężnie rozwijającym się miastem pełnym studentów, ścieżek rowerowych i z urzekająca, typowo niealandzką atmosferą.

Beztroskie dzieci bawią się na polu Tulipanów w Eindhoven

Trochę historii

Eindhoven przeżyło w swojej historii dwa burzliwe załamania. Pierwszy to XVI wiek i pożar który nieomal zniszczył całe miasto. Przez wieki po odbudowie pozostawało ono mało znaczącym miasteczkiem, aż w drugiej połowie XIX wieku, ojciec i syn, Frederik i Gerard Philipsowie założyli tu Royal Philips Electronics, początkowo była to fabryka produkująca głównie żarówki. Dziś tak znanej marki jak Phillips chyba nie ma co nikomu bliżej przedstawiać. Drugim z tragicznych wydarzeń w dziejach miasta był czas II wojny światowej. Eindhoven było wówczas jednym z miast w którym toczyły się walki w ramach operacji Market- Garden. Ten zorganizowany na wielką skalę manewr miał otworzyć aliantom drogę do zakończenia przedwcześnie II wojny światowej. W Eindhoven walczyła amerykańska 101 Dywizja Powietrzno-Desantowa. Niestety śmiała operacja aliantów nie powiodła się, co skutkowało tym, że miasto przeżywało długo trwające bombardowania, nim Niemcy wynieśli się stąd na dobre. Co ciekawe w operacji brali także udział Polacy z 1 Samodzielniej Brygady Spadochronowej pod dowództwem gen. Sossabowskiego (notabene bardzo sceptycznie patrzącemu na cała operację). Z zachowanych na terenie miasta zabytków warto zwrócić na kościoły Paterskerk i Sint Joriskerk z wieżą Oude Toren, która stoi przy kościele od XIV wieku.

Młodość jest szczęśliwa… rowerem w Holandii można jeździć wszędzie.

 

Warto odwiedzić/spróbować

Ponieważ jak wspomniano Eindhoven aż roi się od młodych ludzi, zatem lokalna zabudowa i infrastruktura są porządkowane temu. W mieście jest pełno knajp i lokali, centrów handlowych i sportowych, służących każdemu w wolnych chwilach. Również i kultura nie pozostaje w tyle. Zwłaszcza na przełomie lata i jesieni w mieście odbywa się mnóstwo festiwali muzycznych. Ponieważ miasto nierozerwalnie spojone jest z marką Phillips warto odwiedzić muzeum tej holenderskiej firmy. Niemniej słynny jest Evoluon. To taki holenderski Spodek- futurystyczna budowla służąca jako lokalne centrum wystawowe- z tym, że Evoluon powstał nieco wcześniej niż nasz Spodek. Wzniesiono go już 1966 roku z okazji przypadającej wtedy 75 rocznicy od założenia Phillipsa. Inną ultra-modernistyczną budowlą w Eidhoven jest Vesteda Toren, najwyższy w mieście budynek pełniący funkcje mieszkalne. Miłośnikom sztuki z kolei zalecana jest wizyta w Designhuis – muzeum sztuki współczesnej. Miłośnicy historii obowiązkowo muszą się stawić w Historisch Openluchtmuseum Eindhoven w którym znajduje się ekspozycja pokazująca życie w regionie północnej Brabancji od czasów starożytnych aż po współczesność. Co ciekawe przewodnicy w tym muzeum odprowadzają zwiedzających zawsze w strojach z danej epoki.

Pyszny tradycyjny przysmak w Holandii – rybka w soli

Ciekawostki

Kręcąc film „O jeden most za daleko” poświęcony operacji Market Garden za rynek w Eindhoven posłużył rynek w miasteczku Deventer. Co warto wiedzieć przez podróżą do Holandii to fakt, że w poniedziałki bardzo często restauracje są nieczynne. Podobnie dzieje się na około 1-2 tygodnie w okresie letnim. Chodź Eindhoven tak powszechnie kojarzone jest w Phillispem właściciele firmy zdecydowali się z 1997 roku przenieść główną siedzibę korporacji do pobliskiego Amsterdamu. Niemniej w samym mieście wciąż znajdują się biura projektowe i fabryki. Warto także planując podróż do Eindhoven nie zapominać, że podczas meczów lokalnej drużyny PSV hostele i pensjonaty pękają w szwach więc poleca się zwiedzać Eindhoven w inne dni tygodnia niż weekendy czy wtorek bądź środa, lub też odpowiednio wczesne rezerwacje wolnych miejsc noclegowych.

Zaciekawiło cię Eindhoven nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – także w busy do Holandi systemie door2door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Holandii ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.