Busy międzynarodowe

ZAMÓW SWOJEGO PRZEWOŹNIKA

1

Florencja w tym mieście nie sposób się nudzić.

Na każdym kroku otacza człowieka artyzm. Nieprzypadkowo o stolicy Toskanii utarło się mówić, że to miasto które dosłownie oddycha sztuką. Prawdziwe miasto-muzeum. Już od czasów rzymskich miasto przyciągało i stanowiło ważny punkt na mapie półwyspu Apenińskiego. Znajduje się ono na przy strategicznej autostradzie E 35 wiodącej z Rzymu na północ Włoch. 

Florencja dosłownie tryska miłością

Warto wybrać się na spacer po słonecznej Florencji szlakiem jej najsłynniejszego mieszkańca w dziejach- Michaangelo Buonarrotiego znanego u nas lepiej jako Michał Anioł. Pomimo swego na wskroś ekscentrycznego  perfekcjonizmu ( Michał Anioł miał w zwyczaju niszczyć lub pozostawiać niedokończonymi dzieła które w jego odbiorze nie były idealne) Kiedy już dojedziesz Autobusem lub Busem do Florencji, zobaczysz  miejsce które przepełnione duchem twórczości autora fresków z Kaplicy Syksyńskiej. Zapraszamy dziś na spacer śladami wielkiego artysty. 

Kościół Sacto Spirito 

Pierwszym przystankiem na naszej trasie jest pochodzący z XV wieku kościół. W jego środku mnóstwo jest rzeźb wielkiego mistrza. To tu artysta doskonalił swój geniusz. Idealnie wyrzeźbione ludzkie sylwetki we wnętrzu kościoła są efektem tego, że Michał Anioł uczestniczył potajemnie, za cichym przyzwoleniem od lekarzy-mnichów ze szpitala położonego przy ówczesnym klasztorze, w zakazanych wówczas sekcjach zwłok. Dzięki temu możemy się dziś zachwycać idealnymi proporcjami rzeźb i niezwykłym oddaniem detali . Eksperci uważają świątynie za najdoskonalszą świątynie wczesnego odrodzenia w Italii.

Nocny widok panoramy Florencji i mostu Ponte Vecchio

 

Sala dawnej Rady Miejskiej Palazzo Vecchio

W budynku starej Rady miejskiej znajduje się sala o swojsko brzmiącej nazwie Salone dei Cinquecento i bynajmniej nie stały w niej nigdy małe Fiacki. Zapadały tam w przeszłości najważniejsze decyzje w mieście. W pięknym i największym w owych czasach pomieszczeniu we Florencji znalazła się jego z rzeźb Michała Anioła . To monumentalna- Genio della Vittoria– która początkowo miała zdobić grób papieża Juliusza II. Po śmierci mistrza rzeźbę darował władającym miastem Medyceuszom bratanek mistrza w darze za zwycięstwo Florencji w wojnie z królestwem Sieny.  

Museo dell` Opera del Duomo 

W kolejnym z przystanków na szlaku genialnego Włocha są piwnice w których mistrz najczęściej pracował. To właśnie w tym miejscu powstało najsłynniejsze dzieło Buonarrotiego czyli Dawid. Należy wiedzieć obserwując słynne dzieło, że rzeźba wykuta została z miernej jakości marmuru – sam kamień przeleżał około 25 lat przy budynku miejskiej katedry zanim Michał Anioł zdecydował się przerobić go na prawdziwy klejnot wśród rzeźb. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Dawid i Michał Anioł to rówieśnicy ponieważ arcydzieło powstało gdy słynny Włoch miał 26 lat.

Zwiedzanie Florencji jest cudowne w każdym wieku

Artysta także tu wyrzeźbił jedno z ostatnich swych dzieł Pieta Badini. Mająca postać piety rzeźba przedstawia biblijną scenę w której Maria Magdalena trzyma na kolanach Nikodema- faryzeusza, który wg Ewangelii Św. Jana urządził pogrzeb Jezusowi i za to poniósł męczeńska śmierć z rąk Żydów. Co ciekawe Michał Anioł „obdarzył” Nikodema swoją twarzą. Zresztą Michaanglelo szykował rzeźbę już w ostatnich latach swego życia i w zamierzeniu miała ona zdobić jego grób. Poza wyżej opisanymi rzeźbami w Museo dell` Opera del Duomo widzieć można także Rzeźby 4 Niewolników, przeniesione tu z niemniej słynnego od Museo dell` Opera del Duomo miejsca- groty Buotalenti. Te rzeźby również miały pierwotnie w Rzymie zdobić papieski grób Juliusza II. 

Oczywiście jeśli ktoś twierdzi, że

opisane zostały tu wszystkie miejsca gdzie można poobcować w geniuszem Buonarrotiego jest w grubym błędzie. We Florencji znajduje się także choćby Galeria Uffizi, gdzie jest spora kolekcja obrazów wielkiego mistrza. Samo miasto także prócz muzeów i starego miasta z pewnością zaoferować może niezapomniane wspomnienia i mnóstwo wrażeń i słonecznym pogodne włoskie słońce. Zatem do dzieła…  Na zwiedzanie nadszedł czas. Zawsze udając się do stolicy Lombardii pamiętać można o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji BUSA – także w systemie door2door. 

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz busy z Polski do Włoch a także autokary do Włoch ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników. 

Tutaj w łatwy sposób kupisz bilet Autobusowy lub zamówisz Busa

Pobierz aplikację mobilną FLOTEA a znacznie ułatwisz sobie znalezienie przewozu do Włoch