Busy międzynarodowe

ZAMÓW SWOJEGO PRZEWOŹNIKA

1

Praca za granicą dla Polaków – prazag.pl

Emigracja zarobkowa z Polski wciąż występuje. 10 lat temu za granicę wyjechało 2 mln polaków. Aktualnie aż 1,5 miliona aktywnych zawodowo Polaków chcę wyemigrować w celach zarobkowych z kraju. Kończą się czasy, gdy do pracy za granicą wyjeżdżaliśmy bez oferty pracy w ręku, który miał pomóc się gdzieś zaczepić. Teraz coraz częściej fachowcy jadą do konkretnej pracy, znalezionej przed wyjazdem z kraju przez pośredników pracy lub bezpośrednio do firm. Znalezienie pracy na odległość nie jest oczywiście proste.. Tendencja ta na szczęście się zmienia i takie strony jak prazag.pl pomagają znaleźć pracę typowo dla Polaków. Emigracja zarobkowa to dla Polaków droga do poprawy sytuacji materialnej, szansa na lepszą przyszłość, a często także ciekawa przygoda.

Jakie oferty pracy za granicą w 2017 będą najbardziej popularne?

Jest wiele kilka wiodących trendów, które uzależnione są w dużej mierze od kraju, do którego zamierzamy wyjechać. Holandia to ogromny rynek związany z rolnictwem i ogrodnictwem. Polacy pracują tutaj przy kwiatach w szklarniach, zakładach przetwórstwa warzyw i owoców, czy przy pakowaniu gotowych produktów spożywczych – tego typu praca za granicą jest znakomitą propozycją dla studentów w czasie wakacji lub osób poszukujących sezonowych ofert. W Norwegii natomiast dobrze płatne są posady zajmujące się między innymi budownictwem, bardzo dużo jest ofert pracy dla: stolarzy, murarzy, specjalistów zajmujący się montażem okien, a także osoby do zakładów przetwórstwa rybnego – takie oferty pracy za granicą są niezwykle atrakcyjne i dobrze płatne. Wielkiej Brytanii natomiast istnieje ogromny rynek zatrudniający mechaników samochodowych i zawodowych kierowców, opiekunów osób starszych czy magazynierów. Stabilne zatrudnienie znajdą za granicą wykwalifikowani specjaliści , m.in. przedstawiciele służby zdrowia, lekarze czy opiekunki medyczne. Coraz bardziej popularne stają się oferty pracy dla par. Głównym rynkiem są Niemcy i różnego typu prace produkcyjne.

Na co uważać podczas szukania pracy za granicą?

Warto zwracać uwagę na fikcyjne ofert pracy. Zawierają nieistniejący adres strony internetowej albo działają na darmowych serwerach. Zdarza się także, że firmy podają jako swój numer kontaktowy, który na przykład przekierowuje nas na płatną infolinię lub może być ulokowany w każdym miejscu na świecie. Później przygotowana jest do podpisu fikcyjna umowa o pracę. Kandydaci proszeni są o podanie numeru konta bankowego i innych personalnych informacji oraz przedpłatę. Ostrzegamy naszych klientów przed jakąkolwiek przedpłatą za pracę.

Departament Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej apeluje, aby odpowiadając na ofertę nigdy nie przekazywać:

  • szczegółów dotyczących własnego konta bankowego;
  • pieniędzy, nie robić przelewów bankowych;
  • zeskanowanego dowodu tożsamości czy dyplomów – zanim nie sprawdzimy, że pracodawca jest rzetelny.

Zachowajmy szczególną ostrożność w sytuacji, gdy zarobki podawane w ofercie pracy wydają się nam zaskakująco wysokie.

Wyjazd za granicę – o czym warto pamiętać

Jeżeli zdecydujemy się wyjechać i posiadamy wszystkie informacje na temat pracodawcy, ubezpieczenia i miejsca zamieszkania, pozostaje nam już tylko spakować bagaż i wyjechać. Bardzo popularnym środkiem transportu są busy, zazwyczaj one zawiozą nas do pracy. W przypadku pracy w Anglii dobrym pomysłem jest lot samolotem, co prawda będzie kosztowało nas to trochę więcej, ale zaoszczędzimy w ten sposób mnóstwo czasu. Na pobyt za granicą powinniśmy przygotować się finansowo. W pierwszym tygodniach naszego pobytu czeka nas sporo wydatków a wypłatę otrzymamy za miesiąc. Dlatego powinniśmy zabrać jakąś gotówkę na przeżycie pierwszego miesiąca. Dzięki temu na pewno będziemy przygotowani na każdą ewentualność.

Powodzenia w poszukiwaniach!