Busy międzynarodowe

ZAMÓW SWOJEGO PRZEWOŹNIKA

1

Szczecin 

Chodź to miasto portowe, to mało kto spoza Pomorza tak naprawdę wie, że nie jest położony bezpośrednio nad morzem. Stąd do Bałtyku jest jeszcze jakieś 10 kilometrów. Szczecin od zawsze był miastem-fortecą, które pilnowało porządku w górnym toku Odry. Miasto w swej historii przeszło parę oblężeń, kilka razy zmieniało przynależność państwową, zwłaszcza w XVII stuleciu gdy przez pewien czas byli tu Duńczycy i Szwedzi. Przez pewien okres szczeciński port podnajmowali nawet.. Czesi… Ale po kolei. 

Piękny szczecin nocą

Trochę historii 

Szczecin jako główne miasto zachodniopolskie istnieje już od XI wieku. Mniej więcej w tym samym czasie dzieje zachodniego Pomorza odrywają się od dziejów naszego kraju i idą osobną ścieżką. Na długie stulecia Szczecin był główną siedzibą Książąt Pomorskich którzy władali miastem do 1660 roku. W XII wieku książę Warcisław I postawił na wzgórzu fortyfikowany gród a jeden z jego następców Barnim III przebudował go na okazały zamek, który możemy (oczywiście po wielu przebudowach) podziwiać po dziś dzień. Był on co prawda zniszczony w sierpniu 1944 roku, niemniej szybko po wojnie go dobudowano. Zamek Książąt Pomorskich po dziś dzień stanowi główny symbol miasta. 

Warto zobaczyć/odwiedzić

Spacerując po położonych przy brzegach Odry Wałach Chrobrego dojść możemy do najstarszego kina na świecie- czyli Kina Pionier. Oficjalnie prezentuje się tu filmy od 26 września 1909 roku. Jego założycielem był Otto Blauert a w początkach kino nazywało się „kinematographenbefißer“. W głównej hali projekcyjnej do dziś, tak jak kiedyś, filmy są puszczane za pomocą starego kinematografu, a widzowie mogą obserwować film siedząc przy stole przy herbacie czy też lampce wina. 

Portrait of a young woman tourist standing on the old Market square in Szczecin city in Poland

Inną z atrakcji na Wałach Chrobrego jest festiwal pirotechniczny Pyromagic odbywający się w Szczecinie od 2008 roku. Każdego roku w sierpniu przyciąga on ogromne rzesze turystów i to nie tylko z Polski. Na te parę dni wówczas całe niebo dosłownie zapełnia się kolorami, a każdego wieczoru gwiazdy przestają być główną ozdoba nieba. Zmuszone są wtedy ustąpić różnokolorowym barwom fajerwerków najróżniejszego rodzaju. Szczególnie godny polecenia jest też spacer po podziemiach szczecińskich, które są pozostałościami po II wojnie światowej i czasach atomowej gorączki zimnej wojny. 


Dojedź wygodnie, sprawnie i tanio z Niemiec, Holandii, Belgii, Danii i innego miasta Europy do Szczecina w Polsce

Tutaj znajdziesz  Przewozy osób na trasach z zagranicy do Polski[kkstarratings]


Ciekawostki 

W Szczecinie urodziła się Zofia Fryderyka Augusta zu Anhalt-Zerbst-Dornburg lepiej znana jako Katarzyna II Wielka, caryca rosyjska, która uczestniczyła we wszystkich trzech rozbiorach Rzeczpospolitej. W momencie jej urodzin, nikt nie spodziewał się zapewne, że ta pochodząca z nieco podrzędnego rodu niemiecka szlachcianka, przejdzie do historii jako jedna z najpotężniejszych kobiet w historii Rosji. 

Szczecin także przez pewien okres w XX wieku pełnił rolę.. czeskiego portu morskiego. Stało się tak wskutek układu pokojowego jaki podpisała Czechosłowacja (jako państwo zwycięskie po I wojnie światowej) z Niemcami. Otóż pokonani Niemcy zmuszeni byli wynajmować część portu dla naszych południowych sąsiadów.

Szczecin pełnił rolę Czeskiego miasta portowego

Co ciekawe, lata mijały, a umowa obowiązywała bez zmian, nawet po II wojnie. Dopiero w 1957 roku Czesi zrzekli się swoich praw na naszą rzecz, lecz nie za darmo. Polska w ramach podpisane wówczas umowy zdecydowała się odstąpić m.in. wieś Mýtiny w pobliżu mamuciej skoczni w Harrachvie oraz parę innych, nadgranicznych terenów. W zamian zyskaliśmy w końcu możliwość korzystania bez ograniczeń z całego portu.  W końcu to także stąd ze Szczecina pochodzi kultowy polski motor Junak, będący naszą odpowiedzią na Harleya Davidsona. Produkowany tu w latach 1960-65 motor osiągał wówczas zawrotną prędkość 150km/h a pojemność skokowa silnika wynosiła 350 cm3. 

Jeśli zaciekawił cię zatem Szczecin nie czekaj, a udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – także w systemie door2door. 

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz busy i autokary z Holandii do Szczecina ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.