Busy międzynarodowe

ZAMÓW SWOJEGO PRZEWOŹNIKA

1

Gdańsk

Dzisiejsza podróż pokaże wam nieznane oblicze miasta, będącego perłą na mapie północnej Polski. Co dociekliwsi z was zapewne już wiedzą, że będzie mowa o Gdańsku. Mieście niepokornym, bogatym lecz nieraz przeżywającym też wzloty i upadki. Pokażemy wam, że to miasto ma duszę charakter, a zarazem posmakować tu można wielu różnych kultur. 

 

Przyjaciółki na lodach w Gdańsku

Trochę historii

Jak już wspomniano Gdańsk zawsze odgrywał dużą rolę, od dawna będąc ostatnim miastem u ujścia Wisły do Bałtyku i zarabiał krocie wywożąc polskie zboże w świat. Sprzyjało to bogaceniu się miejskich kupców. Przez wieki Gdańsk utrzymywał status niezależnego miasta, nieraz buntując się nawet przeciwko samym królom. Co ciekawe, nawet gdy Gdańsk był politycznie związany z Polską w niczym to nie przeszkadzało utrzymywać załogę fortu Wisłoujście która między sobą porozumiewała się po… niemiecku. Zresztą Niemcy odbili spore piętno na dziejach miasta, a chyba najbardziej ze znanych śladów po starciu o wybrzeże to dziś Westerplatte. W dzisiejszych czasach ten półwysep o czym mało już chyba kto pamięta, nie wygląda tak jak w dniu rozpoczęcia II wojny światowej.

Słynny pomnik stojący na podwyższeniu ziemnym, zawdzięcza swoje  usytuowanie temu, że w latach siedemdziesiątych na potrzeby przystosowania portu gdańskiego do coraz to bardziej wymagających warunków handlu oceanicznego, zdecydowano o pogłębieniu gdańskiej redy, a ziemię z dna zdecydowano usypać na miejscu walk w którym stoi dziś posąg przypominający żołnierzy majora Sucharskiego. W ogóle chyba najlepszą dziś metodą na poznanie dziejów miasta w pigułce jest skorzystanie z rejsów jakie są oferowane przy Motławie, nieopodal słynnego Żurawia Gdańskiego. Na pewno parędziesiąt złotych wydane na ten cal jest warte by wgłębić się w tajemnice portowego miasta. 

Warto odwiedzić/zobaczyć

Na pewno wielu z was doskonale wie o atrakcjach takich jak Jarmark Świętojański czy o Neptunie stojącym majestatycznie na Długim Targu. Dlatego my opowiemy wam coś o czym nie wiedzą nawet najstarsi Górale. Ze wspomnianym Neptunem wiąże się pewna legenda, otóż kiedyś powiadano, że zamiast wody ciekła z fontanny rurkami na zewnątrz słynna gdańska wódka „Goldwasser”, która podobno miała smak złota, a w każdym razie było ono jednym ze składników owego trunku.

Grupa turystów szuka zachwycających miejsc w Gdańsku

Jeśli ktoś zamiast smaku złota chce po prostu najzwyczajniej w świecie dobrze zjeść z pewnością nie może ominąć na ul. Mariackiej i kawiarni o nazwie „Drukarnia”. Jej unikalność polega na tym, że w środku ascetyczny lokal urządzony jest z pomocą mebli z.. kartonu i siedzeń czy też leżaków w tak jak w najlepszych kawiarniach Paryża czy Berlina. Oczywiście jest naturalne, że w lokalu spróbować można przepysznych kaw z całego świata. 

Drugim celem na naszej kulinarnej mapie może być Zbrojownia Caffee na ulicy Tkackiej. Tu z kolei miłośnicy sztuki poczują się jak w raju. W lokalu roi się od różnego rodzaju gadżetów użytych w wystroju sali. Oczywiście w ramach dopełnienia informacji grzechem by było nie wspomnieć, że lokal ten jest poligonem doświadczalnym dla studentów lokalnej Akademii Sztuk Pięknych, ponieważ tu bez ograniczeń mogą porywać się artystycznemu natchnieniu. 

Ciekawostki

Gdański Żuraw i Kościół Mariacki będące symbolami miasta, Kościół Maricki to jeden z największych gotyckich świątyń w Europie. Jego budowa trwała aż bez mała 159 lat i była całkowicie dokończona dopiero w 1502 roku. Mierzy 78 metrów wysokości, ma aż 7 wejść, 36 okien i jego konstrukcja wspiera się na 36 przyporach. Najciekawsze jest jednak to, że zegar kościelny przetrwał wszystkie największe zawieruchy w dziejach miasta. Nawet II wojnę światową przeszedł bez szwanku.
W przeciwieństwie do prawie całej gdańskiej starówki. Należy wiedzieć bowiem  drogi turysto,
że po wojnie w Gdańsku zdecydowano się na dość radykalny krok. Otóż odbudowano piękne kamienice, portale i elewacje, z największą, wręcz aptekarską precyzją, natomiast wnętrze kamienic skrywa współczesne formy. Dzięki takiej odbudowie Gdańskowi udało się uniknąć losu tak niedaleko przecież położonego od niego Królewca. Ale to już temat na zupełnie inną opowieść.. 

Żuraw w Gdańsku

Jeśli zaciekawił cię Gdańsk nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji BUSA w systemie door2door. 

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Polski i Gdańska ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.